יום רביעי, 3 בספטמבר 2014

Whitehorse & Dawson, Yukon, Canada
20.8  - חוזרים מג'ונו – מתקרבים לקבוצת סירות בתקווה לראות לוויתנים. הם משתפים פעולה ולאחר שמזהים "מזרקות" מופיעות גבעות שחורות בתוך המים. קבוצה של ארבעה לוויתנים שלסיום הופעתם מראים את סנפיר הזנב המרשים.  מסתבר שמדי יום הם מתקבצים במקומות מסוימים בשעות קבועות לארוחה משותפת, אנשי המקום מודעים למנהגים ותיירות הלוויתנים פורחת. 
ממשיכים בהפלגה ובדרך צופים באי עליו שוכנים אריות ים.  אי עליו נמצא אחד מהמגדלורים של אלסקה שסביבו נוצרו אגדות "זהב" ורוחות רפאים.

למחרת שומעים כי אחת מאניות הנוסעים הוכנסה להסגר וכארבעים מנוסעיה אושפזו..
21.8 נסיעה לכיוון Whitehorse   בירת Yukon , עיר קטנה אבל יש בה  Wallmart  תחושה של כרך, 23,000 מ- 33,000 תושבי יוקון מתגוררים בעיר. (סוף סוף הצלחנו אפילו לשכפל סט נוסף של מפתחות לצובוקי)
מתארגנים בקמפ, והולכים לטייל לכיוון הנהר והגשר שנראים קרובים על המפה.    

הליכה על ה-  Alaska HWY  וניסיון למצוא את "שביל חוצה קנדה" , הולכים על כבישים וקצת לפני שמתייאשים מוצאים ירידה לנהר. גשר מדהים מתנדנד ונהר היוקון ששוצף קוצף בין צוקי בזלת מזכיר את בירכת המשושים אבל בגדול והרבה יותר מים. צבעים מרשימים.


22-23.8 סיור בעיר – "סולם הסלמונים" שמסייע להם לעבור את הסכר של תחנת הכוח. ובמקום הוקמה תחנת מעקב שסופרת את כמות הסלמונים שחוזרת מדי שנה במעלה הנהר.ביקור באחת מספינות הנהר שהובילו תיירים, מחפשי זהב ומצרכים לתושבים לאורך נהר היוקון.ביקור עצמאי במוזיאון הפגיש אותנו עם להקת "גיל הזהב" המקומית ששעשעו את הקהל המקומי ביום קיצי שמשי. זוהינו כזוג לא מקומי וכשהתוודינו שאנו מישראל נגנו לכבודנו הבה נגילה בארבעה קולות וכלים, והמפליא מכל שכנתי למעקה עליו ישבנו החלה לדבר מעט בעברית (קרובים בירושלים ובאפיקים). 


הצגה בכיכובם של מיטב שחקני המקום – על סם מקגי ובדיחות מקומיות (לא מצחיק) – תחושת דג'ה וו מהמופע הקודם, ולקראת המופע הבא בדוסון.

   ביקור במוזיאון הברינג'ייה Beringia מסביר את תקופת חיבור היבשות ע"י הקרחונים לפני 10,000 שנים. תצוגת הממותות שעצמותיהן ושרידיהן נמצאו באיזור.  התנסות ביידוי חניתות. 

    
ארוחת סטייקים משובחים משותפת והרצאה של מישל, שמקצועה - musher (מגדלת ומאלפת כלבי מזחלות ומתחרה בתחרויות סולו של 1000 מייל מאנקורג' לנום). 

ולסיום הערב נפגשנו בשועל שטייל על המצוק מעל הקמפ. (בוק מצורף).

אנדרטה נוספת למחפשי הזהב - Whitehorse
לפני היציאה - מזג אוויר גשום אבל קשת כפולה מבטיחה שיפור...
24-27.8 – נוסעים מ- Whitehorse   ל- Dawson 
עיר היעד של מחפשי הזהב. איזור בו שכנו עד אותה תקופה אסקימוסים בני שבט Han.
ביקור בבקתת המשורר Robert Service  שחי במשך שנה בבקתה שכורה כתב בלדות על החיים במערב . ובבקתת ג'ק לונדון (פנג הלבן) שגם הוא העביר חלק מחייו כמחפש זהב באזור Dawson. זהב לא מצא, אלא בספריו על התקופה.

למדנו כיצד מחפשים זהב בנהר -  למצוא זה כבר סיפור אחר ,  וכן אבנים חצי יקרות (אמטיסט, אגאט..)
ביקור במרכז תרבות שבט HAN , מראה על אורחות חייהם של האסקימוסים , שימוש בצמחים פרוות וכל המצוי בימי הקיץ .  בחורף הטמפרטורה צונחת ל- 570- צלזיוס ( -700F), קר משהו.

מצאנו בית קברות יהודי (5 קברים) כיתוב בעברית "בית החיים" -  
נראה הזוי במקום כל כך נידח בו משתכנים במשך השנה בין 30-50 אנשים.


מסתבר שבתקופת הבהלה לזהב חיו שם אנשים שניהלו חיי קהילה – בנק שהמיר את הזהב שנמצא,  סניף דואר , באר, קזינו וכד'.  (בתמונה: גבי המדריכה בעיירה )  


בניית בתים הייתה בעייתית.  מכיוון והקרקע קפואה במשך כל השנה עקב חימום הבתים הם שקעו או נטו על צדם.  את הבתים כיום בונים מוגבהים מהקרקע על גבי קוביות עץ או בטון.

 כיום אפשר למצוא שם אנשים קצת הזויים – אישה שחיה בגפה ללא חשמל ומים זורמים. ואיש שחי במערת דובים מעבר לנהר ומגיע פעם בשבוע לכפר לצורך הצטיידות. בחורף הוא עובר את הנהר הקפוא - רגלי.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה